Instytut
Instytut Technologii Paliw i Energii
Czym
się zajmujemy
W Instytucie prowadzone są priorytetowe dla gospodarki badania nad efektywnym wykorzystaniem paliw kopalnych, odnawialnych i alternatywnych. Obszar kompetencji Instytutu koncentruje się na ich termochemicznym przetwórstwie w procesach zgazowania, pirolizy i spalania.
Kluczowe informacje
Instytut Technologii Paliw i Energii (poprzednio Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) działa na podstawie Ustawy o instytutach badawczych z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.96.618)
Instytut został utworzony na mocy uchwały Rady Ministrów nr 192/55 w 1955 r.
Organem nadzorującym Instytut jest Minister Przemysłu.
Głównymi odbiorcami know-how Instytutu są przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego, koksowniczego, gospodarki odpadami, a także małe i średnie przedsiębiorstwa oraz organy administracji rządowej i samorządowej.
Instytut współpracuje przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych z ponad 50. krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi.
Główne Osoby
Ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1986 r.) specjalność - inżynieria chemiczna. Pracę doktorską (inżynieria chemiczna) obronił w 1993 r. na Politechnice Śląskiej. Od 1987 r. jest zatrudniony w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu - od 2004 do 2013 roku na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Rozwoju, a obecnie Dyrektora Instytutu. Dr Sobolewski jest autorem kilku monografii, ponad 180 publikacji naukowych oraz 20 patentów. Do głównych obszarów merytorycznych kompetencji dr. Sobolewskiego należą: koksownictwo, energetyka oraz gospodarka odpadami. Dr Sobolewski prowadzi aktywną działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki, kreowania polityki energetycznej kraju, a także szeroko rozumianej działalności proekologicznej związanej z gospodarką odpadami i produkcją tzw. "zielonej energii". Jest członkiem licznych organizacji krajowych i międzynarodowych, między innymi: członkiem Europejskiego Komitetu Koksowniczego (od 2001 r.) w ramach którego jest Przewodniczącym Environmental Working Group (od 2013 r.), ekspertem Polskiej Izby Ekologii w zakresie odpadów, przewodniczącym Technicznej Grupy Roboczej ds. przemysłu koksowniczego, członkiem (a w latach 2010-2013 r. Z-cą Przewodniczącego) Komitetu Sterującego Polskiej Platformy Technologicznej Stali, członkiem (a od 2011 r. Przewodniczącym) Komitetu Technicznego nr 144 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych, członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, a od 2011 r. prezesem Oddziału Karbochemii SITPH.
Ukończył z wyróżnieniem Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki w Politechnice Śląskiej w Gliwicach (1998 r.), gdzie w roku 2004 uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych (dyscyplina: budowa i eksploatacja maszyn). W roku 2013 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska (specjalność: czyste technologie węglowe). Profesor zwyczajny nauk inżynieryjno - technicznych (2020). Uczestnik staży zagranicznych w uczelniach wyższych (DTU, Dania 2001), instytucjach badawczych (TNO, Holandia 2005) i zakładach przemysłowych (Ahlstrom Pumps Co., Finlandia 1995), Energi E2 (Dania 1997). Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego Ogólnokrajowej Sieci Laboratoriów Nadzorowanych "LABIOMEN", Członek Komisji Energetyki Polskiej Akademii Nauk, o/Katowice oraz przedstawiciel Polski w Europejskiej Inicjatywie Przemysłowej w obszarze CCS. W roku 2010 otrzymał Odznaczenie Ministra Gospodarki "Za zasługi dla Energetyki". Posiada doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi realizującymi projekty naukowo - badawcze finansowane w drodze konkursów krajowych i międzynarodowych, prowadzi współpracę z zagranicznymi instytucjami naukowymi. Autor ponad 160 publikacji naukowych oraz licznych wystąpień konferencyjnych.
Od 01.04.2021 r. pełni funkcję Sekretarza Naukowego. Stopień magistra inżyniera z zakresu inżynierii chemicznej (1994 r.) uzyskał na Wydziale Chemicznym, stopień doktora nauk technicznych z zakresu inżynierii środowiska (2004 r.) - na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, natomiast stopień doktora habilitowanego (2019 r.) - na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dziedziny jego profesjonalnych zainteresowań obejmują przede wszystkim termiczne metody przekształcania odpadów, produkcję i aplikację adsorbentów węglowych i węglowych paliw niskoemisyjnych oraz technologie oczyszczania gazów procesowych. Jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, monografii i rozdziałów w monografiach, ponad 150 ekspertyz i opracowań naukowych, a także współautorem kilkunastu patentów. Jest członkiem zespołu ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji - KIS 4. Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii, a także członkiem Komitetu Technicznego 216 ds. Odpadów Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Wolne chwile poświęca literaturze popularno-naukowej oraz literaturze faktu.
Od stycznia 2020 roku Główny Księgowy, Kierownik Działu Planowania i Finansów Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.Pracownik Instytutu od 2012 r. (w tym od 2015 r. Kierownik Zespołu Planowania, Kontrolingu i Zamówień Publicznych, od 2018 r. Z-ca Kierownika Działu Planowania i Finansów). Absolwentka kierunku "Rachunkowość" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Obszar zainteresowań to zagadnienia z zakresu sprawozdawczości finansowej, rachunkowości i dziedzin z nią związanych. W pracy zawodowej dąży do nieustannego doskonalenia wiedzy praktycznej i aktualizacji wiedzy teoretycznej z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych, ewidencji podatkowej, sporządzania sprawozdań finansowych i ich analizy oraz wykorzystywania tej wiedzy dla celów zarządczych.
Ukończyła w 2006 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej studia na kierunku Inżynieria Środowiska o specjalności Racjonalne Gospodarowanie Energią, gdzie w 2010 r. obroniła pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn. Od 2011 r. jest zatrudniona w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla, gdzie w latach od 2015 do 2020 pracowała na stanowisku Kierownika Zespołu Przygotowania Paliw. Do głównych obszarów kompetencji dr inż. Kariny Ignasiak należą zagadnienia dotyczące mechanicznych i termicznych technologii przygotowania paliw i odpadów do ich energetycznego wykorzystania, niskoemisyjne paliwa węglowe oraz gospodarka wodorowa. Interesuje się zagadnieniami z obszaru psychologii innowacji, w tym motywacją do pracy twórczej, zarządzaniem zamianą oraz psychologicznymi aspektami transformacji gospodarczej. W 2019 r. ukończyła studia pierwszego stopnia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu - specjalność Psychologia w Biznesie i Zarządzaniu. W 2021 ukończyła studia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu na kierunku Psychologia, gdzie w ramach pracy magisterskiej zajmowała się zagadnieniami dotyczącymi gotowości do zmiany kadry sektora górniczego w perspektywie energetycznej transformacji gospodarki. Od 2021 pełni funkcję Kierownika Zakładu Transformacji Energetycznej w Instytucie.
W 2007 roku Tomasz Iluk ukończył studia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w specjalizacji Siłownie Cieplne oraz Maszyny i Urządzenia Energetyczne a następnie w 2012 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie energetyka na tym samym wydziale. Od 2008 pracował na stanowisku inżyniera w Instytucie a następnie adiunkta. Od 2015 roku pełnił funkcję kierownika Zespołu Technologii Zgazowania w Centrum Badań Technologicznych Instytutu. Do głównych obszarów kompetencji należą: technologie recyklingu oraz odzysku surowców z odpadów na drodze konwersji termicznej, chemicznej oraz metalurgicznej, technologie chemicznego wykorzystania gazów procesowych i optymalizacje technologiczno-środowiskowe instalacji przemysłowych pod kątem wdrażania GOZ. Tomasz Iluk zajmuje się również technologiami energetycznego wykorzystania węgla, biomasy oraz odpadów (ze szczególnym uwzględnieniem technologii zgazowania), technologiami oczyszczania gazów procesowych wraz z ich energetycznym wykorzystaniem oraz analizami ekonomiczno-finansowymi i studiami wykonalności innowacyjnych technologii wykorzystujących paliwa stałe oraz odpady. Jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, kilkunastu ekspertyz i opracowań naukowych. Jest członkiem Komisji Energetyki oraz Komisji Ochrony Środowiska Polskiej Akademii Nauk. Jest również członkiem Rady Programowej konferencji Rynek Gazu/Rynek Ciepła. Od 2021 pełni funkcję Kierownika Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie. Prywatnie realizuje się w letniej i zimowej turystyce górskiej czytając w chwilach odpoczynku literaturę współczesną.
Ukończył w 2001 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej studia na kierunku technologii chemicznej w specjalności pomiary fizyczne w technologii chemicznej. W roku 2014 uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie technologia chemiczna na wydziale Energetyki i Paliw w Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezpośrednio po studiach zatrudniony w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla. Od 2019 roku pełnił funkcję z-cy dyrektora Centrum Badań Laboratoryjnych. Do głównych obszarów kompetencji należą: ocena właściwości surowców do procesu koksowania, zagadnienia modelowania procesu koksowania, optymalizacja składów mieszanek węglowych do produkcji koksu o oczekiwanej przez klienta jakości a także alternatywne dodatki do wsadu węglowego. Jest autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, kilkudziesięciu ekspertyz i opracowań naukowych. Dr inż. Bartosz Mertas jest reprezentantem instytutu w Komitecie Technicznym nr 144 i 220 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Jest również audytorem technicznym Polskiego Centrum Akredytacji. Aktywnie uczestniczy w pracach oddziału karbochemii Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego (SITPH) będąc jego skarbnikiem oraz zastępcą przewodniczącego Koła SITPH w Instytucie. Od wielu lat aktywnie udziela się w ZHP będąc instruktorem harcerskim. Od 2021 pełni funkcję Kierownika Zakładu Technologii Koksowniczych w Instytucie. W wolnych chwilach swoje zainteresowania ogniskuje na fotografii.
Ukończyła w 2001 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechniki Śląskiej studia na kierunku Inżynieria i Ochrona Środowiska. W tym samym roku i na tym samym wydziale ukończyła również studia podyplomowe w specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem. W 2021r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria mechaniczna na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W Instytucie pracuje od 2004 roku, początkowo jako pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania jakością a od roku 2015 pełniła funkcję kierownika Zespołu Inżynierii Środowiska w Centrum Badań Technologicznych Instytutu. Do głównych obszarów kompetencji należą zagadnienia ochrony środowiska, tj: nowoczesne i niskoemisyjne urządzenia grzewcze, optymalizacja nakładów finansowych na ograniczanie niskiej emisji, rozwój metod i procedur analityczno-bilansowych do osiągnięcia neutralności ekologicznej miast czy ocena efektywności środowiskowej technik ochrony środowiska i mobilne techniki monitorowania oraz oceny jakości powietrza. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, kilkudziesięciu ekspertyz i opracowań naukowych. W wolnych chwilach swoje zainteresowania ogniskuje na efektywnym zarządzaniu czasem i medytacji.
W 2007 roku Edyta Misztal ukończyła studia na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Śląskiej w specjalizacji Technologia Chemiczna i Ochrona Środowiska a następnie w 2009 studia podyplomowe na Wydziale Paliw i Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w specjalizacji Nowoczesne Metody Zarządzania i Technologie w Koksownictwie, a obecnie realizuje przewód doktorski na tym samym wydziale. Od 2008 pracowała na stanowisku inżyniera a od 2010 asystenta w Laboratorium Paliw i Węgli Aktywnych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Do głównych obszarów kompetencji należą: badania właściwości paliw stałych, paliw wtórnych oraz produktów ich termochemicznej konwersji, badania stężeń substancji szkodliwych dla środowiska w procesach termochemicznej konwersji biomasy, węgla, koksu i innych substancji węglopochodnych, a także oznaczanie i bilansowanie rtęci w procesach technologicznych wraz z zagadnieniami ograniczenia emisji rtęci do atmosfery, jak również badania właściwości fizykochemicznych odpadów paleniskowych w celu wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów. Jest uczestnikiem licznych projektów związanych miedzy innymi z usuwaniem rtęci z paliw stałych przed procesem spalania/zgazowania, na drodze pirolizy niskotemperaturowej. Od roku 2016 pełniła funkcję zastępcy kierownika Laboratorium Paliw i Węgli Aktywnych w Instytucie. Od 2017 roku pełni funkcję członka Komitetu Technicznego KT 220 - Naturalne Paliwa Stałe Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Od 2021 pełni funkcję Kierownika Laboratorium Chemii Analitycznej w Instytucie. W wolnych chwilach aktywnie uprawia squash i bieganie.
Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie WSB w Poznaniu oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, specjalizując się w zamówieniach publicznych, administracji i zarządzaniu oraz bezpieczeństwie i higienie pracy. Od 2009 r. pracuje w Instytucie pełniąc funkcję Kierownika Działu Administracyjno-Technicznego.
Do jego głównych obszarów kompetencji należą: Zamówienia Publiczne, BHP, ASI, zarządzanie kompleksowymi projektami badawczo-rozwojowymi oraz inwestycyjnymi, w tym projektami współfinansowanymi z funduszy unijnych. Specjalizuje się w zarządzaniu infrastrukturą techniczną i obiektową, posiada zaawansowane umiejętności w zakresie IT, w tym wdrażania systemów ERP, EZD i CRM oraz posługiwanie się sztuczną inteligencją do optymalizacji procesów.
Interesuje się zagadnieniami z zakresu zarządzania zespołami, ryzykiem oraz konfliktami, a także administracją i organizacją. Jego wieloletnie doświadczenie i umiejętności w tych obszarach czynią go cennym liderem w realizacji skomplikowanych i innowacyjnych projektów.
Skład Rady Naukowej Instytutu Technologii Paliw i Energii (poprzednio Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla) kadencji 2021-2025
Rada Naukowa
Przewodniczący Rady Naukowej
1. prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz (Politechnika Śląska, Gliwice)
Zastępcy Przewodniczącego Rady Naukowej
1. prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak (Centrum Energetyki AGH, Kraków)
2. dr hab. inż. Sławomir Stelmach, prof. Instytutu
Członkowie Rady Naukowej (powołani przez ministra nadzorującego)
1. prof. dr hab. inż.Julita Mrowiec-Białoń
2. dr hab. inż. Dariusz Prostański, prof. ITG KOMAG
3. mgr Marta Jarno
4. mgr inż. Henryk Kubiczek
5. mgr inż. Mariusz Soszyński
6. mgr inż. Tomasz Stec
7. mgr Mirosław Skibski
Członkowie Rady Naukowej (pracownicy Instytutu)
1. dr hab. inż. Janusz Lasek, prof. Instytutu
2. dr inż. Tomasz Iluk
3. dr inż. Katarzyna Matuszek
4. dr inż. Lucyna Więcław-Solny
5. dr inż. Adam Tatarczuk
Zgodnie z ustawą o instytutach badawczych w skład Rady Naukowej wchodzą ponad to:
1. dr inż. Barbara Juszczyk – przedstawiciel ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki,
2. prof. dr hab. inż. Jarosław Zuwała – Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju (ITPE).
Sekretarz Rady Naukowej ITPE
Kontakt
Instytut Technologii Paliw i Energii
ul. Zamkowa 1
41-803 Zabrze
Ważne wydarzenia w rozwoju Instytutu
Powstał Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Wytwórnia Koksu Formowanego
Programy Rządowe
Centrum Uszlachetniania Węgla
Akredytacja Laboratoriów AB081 / testowanie kotłów małej mocy
Strategiczne Programy Badań Naukowych
Zmiana nazwy